separation_sineptik

A Separation (2011)

İran’da ikamet eden, ergen yaşta bir  kız çocuğuna sahip, beraber yaşamayla ilgili hiçbir problemi olmayan bir karı koca, gün gelir çok çekici olan hanımefendinin “Avrupa’ya taşınalım kızımız daha iyi yerlerde okusun , bizim de yaşam standardımız yükselsin  hadi hadi hadi” demesi ile fikir ayrılığına düşerler. Ergen kızımızın babasının babası alzheimerdır ve yalnızdır. Başroldeki beyefendi de hali ile babasını geride bırakmak istememektedir.

Bu filmi seyretmedimBu filmi seyrettim

IMDB 

A Separation (2011)
A Separation poster Rating: 8.5/10 (110,266 votes)
Director: Asghar Farhadi
Writer: Asghar Farhadi
Stars: Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini
Runtime: 123 min
Rated: PG-13
Genre: Drama
Released: 16 Mar 2011
Plot: A married couple are faced with a difficult decision - to improve the life of their child by moving to another country or to stay in Iran and look after a deteriorating parent who has Alzheimer's disease.

Hedef Kitle

Etiketler

Boşanma, İran’da yaşam,Evlilik,Çekici gözler,İhtiyarlık, Seçim ,İkna ,Tartışma ,Adalet

Detay

  • İran’da yaşam nasıl seyrediyor , izleyerek sanırım biraz ipucu elde edebilirsiniz.
  • Farklı görüşteki insanlar evliliklerini sürdürebilmek için ne kadar feragat edebilirler?
  • Paranın genel geçer olduğu bir dünyada paranın parasızlığın insana etkilerine şahit olabilirsiniz.
  • Tanrı var mı yok mu sorusuna ,”tövbe et,tövbe et” diye cevap verecek bir bireyin iki dünya arasında sıkışıp kaldığında yaptıkları belki ilginç gelebilir.
  • İhtiyarlamak, yani bakıma muhtaç hale gelmek gözünüzü bir defa daha korkutsun istiyorsanız  bir göz atmanızda fayda var.
  • 2012’de en iyi yabancı film oscarını aldı. Oscar merakınız vardır belki. Her oscar alan film sizin için paha biçilmezdir belki de. Kim bilir?

Fragman

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” diyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

Hangi sorunun cevabını merak ettiğinizi biliyorum. Ama bu soruyu sona saklayacağım.

  • Mahkemeler komik değil miydi?

Bir tane amcam geçmiş karşına “hadi anlat” diyor. Kimin yalan söyleyediğine ben karar veririm diyor. Mahkemeye sevk edilme diye bir olayı ortadan kaldırmış adamlar. “Polis, al bunu” diyor adam. Avukat da yok sanki. Acaba avukata gerek mi duymuyorlar? Hadi biri fakir fukara diğerinin durumu iyi gibi bir avukat iyi olmaz mıydı? İran’da böyle belki de .Yönetmenle bir sohbet etmek lazım.

  • Film ile ilgili gerçekler?

Termeh’in babası bakıcı kadını kapıdan dışarı atarken hamile olduğunu biliyormuş. Meğersem o sıra mutfakta kulak kabartmış. Ama öğretmen bunu kesinlikle duydu nasıl diyebiliyor? Bunu kanıtlayacak kadar yeterli bilgiye sahip değil aslında. Adam mutfağa gitti. Duyduğunu gözleriyle gördü mü? En azından onun gözleriyle gördüğünü biz görmedik. Ama amca kabul etti. Kimse masum değil onu anladık böylece. Yönetmen bunu bizi şaşırtmak için bu şekilde kullanmış.  Güzel taktik. Tebrikler.

Hamile kadın , yaşlı amca arabanın altında kalmasın diye kendini siper etmiş. Çocuk da bu yüzden ölmüş olabilir. Ama kadın bir doktora gideyim demiyor bundan sonra. Asıl ürkütücü olan bu. Düşük gerçekleşene kadar hastaneye başvurulmuyor. Kurtarmak mümkün olabilirdi belki de. Kadın kocasından ölesiye korkuyor. Orada çalıştığını söylese kocasının çıldıracağını bildiğinden bir de lanet olsun paraya da ihtiyaçları olduğundan susmayı tercih ediyor.

Çarpılacağız diye korkup yemin etmiyor kadın. Yemin mevzusu olmasa parayı alacaktı ama. Alacaklılar kapıda bekliyor. Mahkemeye tereddütüm var da diyemiyor. Kocası çıldırır. Ama Kur’an ‘ a el basmam diyor kadın. Çocuğuma bir şey olursa diye korkuyor. Parasızlıktan korkuyor. Korku dolu bir hayatı var. Cennette gözü yok. Bu hayatta sevdiklerinin başına bir şey gelir diye korkuyor. Dinini telefondan yaşıyor.

  • Filmin sonunda Termeh kimi seçti?

Hakim babanı mı seçiyorsun yoksa anneni mi diyor. Böyle küçük küçük gülüyor sağına bakarak. Sırıtıyor yani. Sağında babası var. Aklına onunla yaşadıkları geliyor. Koşarak eve girdikleri hani.(Başka eğlendikleri de vardır ama bu aklımda yer etti benim ) Nasıl da eğleniyorlardı. Hatırladınız mı? Ayrılma vakti geldiğinde terkettiğin kişi beynin bütün odalarını ele geçirir . Ölürken hayatının film şeridi gibi gözlerinin önünden geçmesi de biraz bu sebepten. Her şeyi terkediyorsun. Uç bir örnek oldu ama anlaşılması için uğraş veriyorum burada. Filmin sonlarında Termeh zaten annesine taşınmıştı. Anne neler anlatmıştır ona neler. Avrupa daha cazip geldi kısacası. Kime gelmez ki?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*