HER

Her (2013)

İşi , başkaları adına başkaları için tebrik mesajı, aşk mektubu vs. yazmak olan bir adam yapay zekanın yaygınlaştığı yıllarda bilgisayarına bir işletim sistemi kurar. Bu işletim sistemi şu an var olan işletim sistemlerinden çok farklıdır. Kahramanımızla dertleşebilmektedir.

Bu filmi seyretmedimBu filmi seyrettim

IMDB

Her (2013)
Her poster Rating: 8.1/10 (174,626 votes)
Director: Spike Jonze
Writer: Spike Jonze
Stars: Joaquin Phoenix, Lynn Adrianna, Lisa Renee Pitts, Gabe Gomez
Runtime: 126 min
Rated: R
Genre: Drama, Romance, Sci-Fi
Released: 10 Jan 2014
Plot: A lonely writer develops an unlikely relationship with his newly purchased operating system that's designed to meet his every need.

Hedef Kitle

Etiketler
Tek Başına, Yalnız, Can sıkıntısı,Teknoloji,Ufuk genişlemesi,Melankoli

Detay

 • İlerde yapay zeka insanların hayatına ne kadar girebilir acaba derseniz, sırf bunun için izleyebilirsiniz.
 • Yalnızlık canınıza tak etmiş can sıkıntısından ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu film sizi en az iki saat oyalayabilir.
 • “Beni kimse anlamıyor. Kimse de anlamayacak” diye yakınıp Albert Camus ‘ un Yabancı adlı kitabındaki karakter için, işte o benim diyorsanız, evet bu film size de hitap eder.
 • İçip içip gizli gizli kimseye diyemediğiniz şarkılar dinliyorsanız bir başınalığınıza gittikçe daha çok içerliyorsanız bir süre içmeyip bunu izleyebilirsiniz. Aynı etkiyi yapacaktır.
 • Biri ile olduğunuzda , bu sevgilinizse ve kendinizi hala yalnız hissediyorsanız işi gücü bırakıp kesinlikle izlemelisiniz.

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” diyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

 • Kahramanımız neden karısından boşanmak istiyor?

Hayatını başkalarının duygularını yaşamakla geçirmiş bir adam kendine yabancılaşmış ya da yabancılaştırılmış. Yani kendi mektubunu yazamayacak hale gelmiş. Melankolik bir insan kendisi. Yabancılaşmış olduğu duygularından keyif alır hale gelmiş. Kanlı canlı birisi ona onu sevdiğini söylediğinde buna cümlelerle cevap verebiliyor ama bu duvara yazılı bir yazıya bakmak gibi karşısındaki için. Artık bu beklentileri karşılayamayacak hale gelmiş.
Teknolojinin bu kadar geliştiği vakitlerde bir kadınla neden bu kadar uğraşayım ki diye düşünmüş de olabilir. Maillerini okuyup acil olanları söylüyor. Eşine kaç kere yaptırabilir bunu. Ya da eşi ne anlar acilden?

 • Dünya’da hiç insan kalmadı mı neden bir işletim sistemine aşık oluyor?

İnsanların duygularını kelimelere dökmeyi iyi bilen bir adam bu işi sistematik bir şekilde yapan bir bilgisayara aşık olmasın da kime olsun. Başkası adına mektup yazan bir adam mektup yazdırmak istese aklına ilk geleceği kişi bu işletim sistemi olur.Üstelik işletim sisteminden uzaklaşmak kendi elinde. Tabi bir gün çıktığı hatunun gerçek bir ilişki istemesi de gerçek dünyadan kopmasına yardım ediyor. Zamandan ve mekandan bağımsız bir sevgili. Tabi gün gelir tene dokunmak ister insan. İki saat süren film bence birkaç aydan ibarettir. Can sıkıntısı , bir başınalık insana neler yaptırabilir? Biraz da bunun cevabı. Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabı tavsiyemdir bu konuda.

 • Ama kalp içini dolduracağın bir kutu değildir. Sevdikçe büyümeye devam eder

Sanırım burada yapay zekanın nimetlerinden bahsediyor. Daha fazla insan severek bir insanı sevmenin ne olduğu hakkında daha çok bilgi sahibi olan işletim sahibi herhangi bir insanı gün geçtikçe daha mutlu edecektir. Biz insanlar için de doğru bir söz olabilir. Ama ben ilgilenmiyorum.

 • Filmin en öküz karakteri kimdi kimdi kimdi?

Kadın diyor ki bir belgesel yapacağım insan uyurken hayatını nasıl yaşar diye. Açtı bir kadın uyuyor onu çekmiş. Böyle bir kaç saat sürecek sanırım. Adam da diyor ki eşi yani neden onlarla konuşmuyorsun? Rüyalarını anlatsınlar sen de onu birkaç oyuncuya oynatsan diyor. Evet adam boylu boyunca öküzdü. Bu kadının işletim sistemine aşık olmasını anlamak kolay olabilir.

 • Filmin sonunda ne oldu öyle?

Her şeyin kontrolünün kendinde olduğunu düşünen yalnız olmayı huzuru bulduğu için isteyen kahramanımız aslında bu yazılımın da insanlara bağlı olduğunu unuttu. Aşk körlüktür diyebiliriz. İşletim sisteminin kendini aldattığını öğrettiğinde bir an üzüldü ama umursamadı. Aşk köpekliktir diyebiliriz. Ya da burada şöyle diyelim. En çok da burada işe yaradı bu, kanlı canlı birisi ile temas halinde olmaması. O zaman kahramanın dengesi alt üst olabilirdi. Yoksa 641, aldatma için küçük bir sayı değil. Gerçek duyguları kaldıramamaya , uç ama anlaşılması için güzel bir örnek.
En son yazılım sahipleri herkese bir güzellik olsun diye “sadece senle konuşuyorum” diye aradı. Eminim diğer 641 kişiye de aynı şeyi söylemiştir. Bunu Amy’den Samantha seni de mi terketti deyişinden anlayabiliriz.

İstediği vakit terkedebilme özgürlüğünde olduğunu düşündüğü şeyin bile bir anlık kaybolması ortadaki yalnızlık dramını fotoğraflamış olmalı.

İşletim sistemi sanırım toplatıldı. Çünkü kimse sevişmiyor. Eee haliyle üreme olmayacak. Devlet  el koydu bu olaya. O yüzden bir müddet, insanlardan öğrenen işletim sistemi, sahipleri tarafından  kodamanlara alttan alttan satılıyor olabilir. Ya da göstere göstere devletle anlaşarak.

 • Peki en son eşine yazdığı mektuba ne demeli?

Birdenbire yalnız kalmış melankolik terkedilmiş bir adam asla geçmişi unutmayan bir adam , eski eşinin güzel bir mesajı hakettiğini düşünür. Kendi mektubunu yazma zamanıdır. Duygular kağıda dökülüp hedefe ulaştığında tekrar huzur baş gösterir. Elbette kısa bir süre. Yine yeni şeyler lazım. Canımız sıkılır bizim.

 • Unutamadığım karakter?

Tabiki Amy. O varken işletim sistemi de neymiş. Beraber belgesel çekilesi insan.

3 comments on “Her (2013)

 1. yalnızlık insanı ne hale getiriyor. teknolojinin bu denli ilerlemiş olması bizi asosyalleştirmiyor mu diye sorup durarız hep kendimize ve bu film sanki bu soru için yapılmış. filmi bir tavsiye ile izledim ve izledikten 2 gün sonraki iş mülakatımda kullandım nasıl diye sormayın mülakatı geçtim :) bu nedenle bu filmi unutamam. önce bu kadarda olmazki dedim saçmalık dedim sonra düşündüm neden olmasın zaten buna doğru gidiyoruz. yalnız kaldıkça ikili ilişkileri unutmaya başlıyoruz ve duygu yoksunluğuna düşüyoruz. bu sıkça gerçekleşen bir durum. bir yerden sonra insan duygularına yabancılaşıyor ve karşısındakine nasıl davraaıcağını bilmediği için kendini geri çekiyor. film melankolik bir havada geçiyor hatta bana bile fazla geldi. sıkıcı mı aslında değil ama çok fazla hareket beklemeyin sadece anlamaya çalışın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*