la_migliore_offerta_sineptik

La Migliore Offerta (2013)

Bir sanat eserinin, değerini biçip fiyatını belirlemede usta olan orta yaşta, çok keskin prensipleri olan yalnız bir amca aynı zamanda müzayede yöneten biri olarak da tanınır. Bir gün bir bayan kendisine miras kalan eşyaları satmak için kahramanımızdan fiyat belirlenmesinde yardımcı olmasını ister. 2013 yapımı film 2s 11dk. sürüyor.

Bu filmi seyretmedimBu filmi seyrettim

IMDB

The Best Offer (2013)
The Best Offer poster Rating: 7.9/10 (36,904 votes)
Director: Giuseppe Tornatore
Writer: Giuseppe Tornatore
Stars: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland
Runtime: 131 min
Rated: R
Genre: Crime, Drama, Mystery
Released: 01 Jan 2014
Plot: A master auctioneer becomes obsessed with an extremely reclusive heiress who collects fine art.

Hedef Kitle

Etiketler

Yalnızlık,İtici , Çekici, Aşk, Bir an gereksiz mi uzun düşüncesi, Sanat Tarihi, Sahte

Detay

 • Tablo sanat eserlerine ilgi duyuyorsanız ilginizi çekecektir.
 • Esrarengizlikler  merakınızı arttıyor ve merakınızın peşinden gitmek sizi cezbeden bir şey ise boşa gitmeyecek iki saat sizi bekliyor.
 • Orta yaşta beklenmedik bir şey yaşamak insanın hayatını nasıl değiştirir? Belki bunun yanıtını burada bulabilirsiniz.
 • Kelimelere önem veriyorsanız eğer, şiir seven biriyseniz ve 21.yy’da hala şiir yazacak kadar iyi bir insansanız, size değen cümleler illa olacaktır.

Film hakkındaki ön sezilerim

 • Cinema Paradiso’yu sevdiyseniz bu filmi de sevmeniz olası.Film müzikleri aynı Cinema Paradiso’ da olduğu gibi Ennio Morricone’ ye ait. Yönetmen ve senarist de tesadüf keza aynı.
 • Filmin müziğinin size anlatmak istediği bir şey var.
 • Bazı replikler aklınızdan çıkmayacak.
 • Tablo gibi sahneler var. Bir sanat sergisinde yer alacak cinsten.

Fragman

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” diyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

 • Amcam o yaşa kadar gelmiş , birine o vakte değin bu denli tutulmamış da şimdi böyle bir ergen gibi neden yanıp tutuşuyor?

Çok safhane bir aşk seyrediyoruz. Bazı insanlar su çiçeğini genç yaşta geçirir gider. Daha az etkiler hayatı. Ama ne kadar geç geçirirse daha fazla rezil eder insanoğlunu. Biraz buna benzetebiliriz. İlk defa kalbi bu denli çarpıyor birisi için. Şimdi su çiçeğini aşkla yer değiştirin.Peki neden bu bayan? Sanat eserlerinin içinde binbir türlü giz vardır. (Ressam resmini çizmiştir. Yorum da yapmamıştır. Herkesin farklı bir yorumu vardır. )Bir giz başka bir gizle birlikte gelir . Sonsuz bir döngüde kaybolabilirsiniz çoğu zaman. Sürekli bununla uğraşan, buna göre değer biçen bir adam tablonun canlısına kavuşuyor. Düşünsenize küçük yaştan itibaren dışarı çıkmamış birini senden başka hiç kimse görmemiş,kimsenin onun hakkında fikri yok. “Tamam seninle çalışıyorum” “hayır hayır çalışmayacağım” gibi gelgitleri olan, su gibi güzel bir hatun.  Hiç kendine yüklenme amca. Ben de olsam aynısını yapardım.

 • En sevilen replikler nelerdir?

Billy’inin Virgil’ e son bir şans tanıdığı cümlelerdi kesinlikle. İlk defa aşık olmuş bir adam dinlemez ki bunları. Bilse bile vazgeçemez.

“İnsanın duyguları sanat eserlerine benzer. Tıpkı gerçek gibi görünebilirler ama sahtedirler.

Her şeyin sahtesi yapılabilir Virgil. Sevginin,acının,nefretin.Hastalığın,İyileşmenin.Aşkın bile.”

Virgil’den dökülen sözler

“Her sahte eserde daima gizli bir hakikat vardır”

 • En etkileyici sahneler hangisiydi?
 1.  Virgil’in Billy’nin hediye ettiği tabloyu o harika saklı odasına götürüp boş duvarlara bakıp verdiği tepki. Aynı şekilde bayılacak gibi oluyor insan. Yıllar sonra aşkı bulmuş bir adam yıllar içinde biriktirdiği koleksiyonu da yitiriyor. Dört duvar içinde yapayalnız kalıyor. Kalbiniz sızlamış olmalı.
 2. İhanete uğramış amca hala her şeyi geride bırakıp hatunun bahsettiği kafeye gidiyor. Bunu neden yapıyor.Çünkü “Her sahte eserde daima gizli bir hakikat vardır”.  Garsonun “yalnız mısınız” sorusuna “Hayır.Birini bekliyorum” diyerek cevap veriyor. Tablo gibi bir sahne.Sağda solda bir sürü çift insan var. Dişli çarklarla çalışan saatler her bir yanda. Yanıp tutuştuğunuz birini hiç böyle beklediğiniz oldu mu? Buna cesaretiniz var mı? Çıldırtır.
 • Billy’nin intikamı da çok esaslı değil miydi?

Virgil bir kez bile güzel bir söz söylemedi Billy’e yaptığı resimler için. Ama İbbetson’dan geriye kalan tek şey Billy’nin yaptığı o tablo oldu. Çok karizma değil mi?

Biri bana da anlatsın

Müzayedeci amcanın sekreteri yeri geliyor şöyle bir laf ediyor.

“Evlilik müzayedeye benzer. En iyi teklifi verip vermediğini asla bilemezsin.” Bunu anlayan var mı?

3 comments on “La Migliore Offerta (2013)

 1. —spoiler—
  Başından sonuna kadar artan bir merakla izlenen bir film. Virgil ‘in özel odasına giripte boş duvarları gördüğü an sarsılmamak mümkün değil. Aşk ise büyülü ve dikkatli olunması gereken bir duygu zira tüm dikkati yok eden bir duygu ki Virgil o kadar ayrıntılarda gezmesine rağmen aşkla savunmasız kaldı..

  Sanatsal bir anlatım…Filmi izlemiş olduğum halde bu anlatımla daha da pekişti teşekkürler.
  ” Evlilik müzayedeye benzer. En iyi teklifi verip vermediğini asla bilemezsin.” Bunu uzun düşünmüş olmama rağmen tam olarak anlayamadım :)
  —spoiler—

 2. —spoiler—
  Benim asıl merak ettiğim delice bir ayrıntı var. Claire çocukluktan beri sözde açık ortama çıkma hastalığı var insanlarla hiç görüşmemiş.Peki Virgil, Claire ile birlikte oldugunda bakire olmadığını anlamamış mı?
  —spoiler—

  • —-spoiler—
   .Bahsettiğiniz durumu Billy açıklayabilir.
   “Her şeyin sahtesi yapılabilir Virgil. Sevginin,acının,nefretin.Hastalığın,İyileşmenin.Aşkın bile.”
   —spoiler—

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*