nymphomaniac_vol_1_sineptik

Nymphomaniac: Vol. I (2013)

Bir bey amcanın , daha önce hiç görmediği yüzü gözü yara bere içinde olan bir kadınla tesadüfen karşılaşıp , kadına yardım etmesiyle başlayan film amcanın kadının geçmişini merak etmesiyle(yaşlı merakı işte) devam eder. Anlaşılmak gibi bir derdi olmayan kahramanımız da  psikolog koltuğuna oturmuş gibi en başından nasıl bir seks manyağı olduğunu değil de ne yaşadığını, cinselliği ön planda tutarak biraz da (daha çok yaşamının merkezinde o olduğu için) anlatmaya başlar.

Bu filmi seyretmedimBu filmi seyrettim

IMDB 

Nymphomaniac: Vol. I (2013)
Nymphomaniac: Vol. I poster Rating: 7.2/10 (36,092 votes)
Director: Lars von Trier
Writer: Lars von Trier
Stars: Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf
Runtime: 118 min
Rated: Not Rated
Genre: Drama
Released: 06 Mar 2014
Plot: A self-diagnosed nymphomaniac recounts her erotic experiences to the man who saved her after a beating.

Hedef Kitle

Etiketler

Libido,Aşk,Güzel başlangıç,Şehvet,Yalnız,Seks,Baba,Anne,İddia,Kulağımdaki müzik , Şiir ,Romantizm ,Nefret

Detay

 • Seks ile aşk arasındaki bağlantı hakkında fikirlerinize yenilerini katabilir.
 • Hanımlar, eğer tavlama konusunda taktiklere ihtiyacınız varsa film yardımcı olabilir.
 • Balık avlamayı biraz seviyorsanız size de hitap eder az çok.
 • İlkleri unutamıyorsanız size anlatacağı bir şeyler var bu iki saatin.
 • Klasik müzik seven bir insansanız bir şeylerin hoşunuza gitmesi gerekir.
 • Lars Von Trier’in yönetmenlik tarzına aşinaysanız ve hoşunuza da gitmişliği varsa zaman ayırmamanız için hiçbir sebep yok.
 • Genç kızlar,beyaz atlı prensinizi henüz bulamadıysanız bakın belki buradadır.
 • Albert Camus’un “Yabancı” adlı kitabı aklınıza gelmesi lazım. Ama belli de olmaz.
 • “Ben sevişme sahnelerini izleyeyim gerisi önemli değil “diyorsanız ve bunun üstüne ben de “filmin size anlatmak istediği bir şey var” dersem hala aynı şekilde düşünür müsünüz? Neyse iki türlü de izlersiniz zaten.

Fragman

Arta kalanlar

 • Karanlıkla başlıyoruz , acaba makina mı bozuldu derken(evet evde izledim), evin duvarından akan yağmur suyunu izliyoruz bir müddet, çöp kutusunun üstüne tek tük damlalar düşüyor,çıkardığı ses sinir bozucu,yaralı bir el görüyoruz,  yavaş yavaş karanlığın içine giriyoruz , ne çıkacak acaba diye dikkatimizi iyiden iyiye yoğunlaştırıyoruz (hipnotize oluyoruz yavaş yavaş)  kamera birden hedefe yöneliyor , daaaaan diye remmstein şarkısı giriş yapıyor,yerde yaralı bir kadın. Karanlığın içinden çıkan bir kadın. Filmin ana karakterinin kim olduğunu artık biliyoruz. Yönetmen sayesinde yerde , yaralı yatılı halde aklımıza hızlı bir giriş yapıyor. Burada sanat var!
 • Balık avlar gibi erkek avlayan hatun Türkiye’de olsa bu kadar çabalamasına hiç gerek yoktu. Onun için ayrı çalışması lazım. Yerler buralarda.  Normal konseptte düşünecek olursak Ne,Nerede,Nasıl,Hangisi diyerek evet ve hayır cevabı almamak iyi bir taktik. Kişi ile daha fazla zaman geçirerek kafasında yer etmeye başlıyorsun. Artık sıradan biri değilsin. Tabi sürekli sorularla nereye kadar. Niyetini anlayana kadar. Hoşuna giderse bir erkeğin,erkek zaten aldığı cesaretle bir şekilde ortaya koyar. Ama erkekler için bu taktik bu haliyle yetmez.
 • İlk aşkı güçlü elleri ve motoru olan elemandı sanırım. Başka birine karşı bir aşktan hiç bahsedilmedi. İlk seks deneyiminden sonra yani 3+5 ‘ den sonra hissizleşti bu kız. Ama eleman da harbi öküz ya. Motorla uğraşıyor sonra gidiyor ayağıyla bacak açışı yapıyor. Sonra hoppidi hoppidi. Sonra kalkıp motoruyla uğraşmaya devam ediyor. Kız hissiz olmakta haklı mı ya? Ben hiç bu piskolojiyi bilmiyorum. Düşünemiyorum da. “Ya beni bir siker misin acaba” diye gidip iyi bir şey bekleyeniniz var mı? Ne bilim hayırlısı ya.
 • Kadın babası hastanede yatarken hala yiyişmeye devam ediyor. Ama farkettiniz mi? Bu , babası kriz geçirdiğinde başlıyor. Yani siz kendinizi alkole vurursunuz , sigaraya vurursunuz ya da ne bilim kitaba(var mı ya böyle yapan?). Bu kadın da üzüntüyü üstünden atmanın yolunu bunda buluyor. Babası öldüğünde de azmasının sebebi bu. Ölmek büyüktür kriz yani.
 • Bayan H’nin çocuklarıyla kadının evine gelmesine az biraz gurur diyorum. Kadın iyice hisssizleşmiş. Zar atıp zara göre erkeklere cevap verecek hale gelmiş. Sen kadından ne istiyon? Adama kızacaksan kız.Hem kadın bu halde olmasa bile adamın gözü dışarda olduktan sonra her türlü yapar zaten. Lütfen az mantık.
 • Filmin sonuna bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim. Hayır ne anladın da bayıldın derseniz, sizden bir şeyler yapmanızı isteyeceğim. Şimdi en sevdiğiniz şarkıyı dinlemeye başlayın. Arka arkaya dinleyin . Hadi beş kez olsun. Sonra birdenbire durdurun. Boşluğu farkettiniz mi? Eksik bir şey yok mu? Bir şeyler anlamsızlaşmadı mı? Eğer bunlar olmadıysa psikolojik durumunuz çok iyi demektir. İzlemeyin böyle filmleri. Askerdeyken en çok aradığım şey müzikti. Filmsiz , tiyatrosuz oluyordu da müziksiz, yok olmuyordu. Bu da mı olmadı? Parça parça üç hikaye, eşittir en sevdiğin müzik. Kendi bestesini yitiren bir kadının tekrardan hissizleşmesi. En sevdiğiniz melodinin sürekli aklınızda yer etmesi dileklerimle. Sahi becerebilen var mı bunu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*