Sivas

Sivas (2014)

Aslan,  ilkokula giden, köyde yaşayan, iç anadolu şivesi ile konuşan afacan bir çocuk olmasının yanında okuldaki sınıf arkadaşı Ayşe’ye de baygındır. Aslan’ın sevdiceğine ulaşabilmek için verdiği uğraşlar ve sahibi olduğu köpek ile olan maceraları filmin ana temasını oluşturur.

Bu filmi seyretmedimBu filmi seyrettim

IMDB

Sivas (2014)
Sivas poster Rating: 7.5/10 (109 votes)
Director: Kaan Mujdeci
Writer: Kaan Mujdeci
Stars: Okan Avci, Cakir, Ozan Celik, Ezgi Ergin
Runtime: N/A
Rated: N/A
Genre: Drama
Released: 03 Sep 2014
Plot: 11-year-old Aslan saves an injured Kangal sheepdog named Sivas, a fighting dog that was left for dead after losing a brutal match. He then tries to use Sivas to impress his classmates, in ...

Hedef Kitle

Etiketler

Şive , çocuk, aşk ,kangal , güç , kadın , para , tecrübe , hava atmak

Detay

  • Neşet Ertaş dinlemeyi seviyorsanız, tek başına etkisi olur mu sorgulanır, lakin film müziklerinde olmasından mütevellit bir parça sizi yakalayabilir.
  • İç anadolu şivesini küfürlü ,küfürsüz bir çocuğun ağzından duymak sizi keyiflendirebilir.
  • Bir amaç uğruna sonuna kadar direnmek hayat tarzınızsa bu film ile kazancınız olabilir.
  • Çocukken aşkınız için şekilden şekile girip türlü çabalar gösterdiyseniz kendinizi izleme imkanı bulabilirsiniz.
  • “Geçmişe dönsem şurayı şöyle yapmazdım” dediğinizde bu konu bencillik içermiyorsa kendinizden bir parça bulabilirsiniz.
  • Hayvanlarla duygu alışverişi olan insanlar için kimi zaman gözlerini kapatacağı sahneler olabilir.
  • Erkek egemen temalı film seyretmek size antipatik geliyorsa film tercihinizi başka bir filmden yana kullanmanızda fayda olabilir.

Fragman

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” deyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

Aslan konuştukça ilgi çeken bir çocuk. Ne güzel de küfür ediyor öyle. Yakışıyor da. Böyle bir çocuğun yaşadığına inanıyor ve gülümseyerek takip ediyor insan. Sevdiğinin gönlünde prens olmak istiyor. Seven her erkek ister ki bunu. Ama o biraz farklı, uğraşıyor , çabalıyor Ayşe için. Öğretmenine gidip “ben prens olmak istiyorum” diyor , tek basamaklı sayıları çarpabiliyor , iki basamaklı olmuyor , zaten olmaz da ilkokulda o kadar , o tamamiyle öğretmenin götlüğü afedersiniz , o ne yapsın? Ayşe umursamazsa bu çocuk ne yapsın?

Öğretmenin kulaklığının günün büyük bölümünde takılı olmasının, büyük ihtimal nişanlısıyla ya da sözlüsüyle konuşuyordu diye düşünüyorum, orada mecburi hizmete geldiğini ya da nişanlısından uzakta olduğu için veyahutta birtakım başka sebeplerden burada durumu idare ediyor görüntüsü çizdiğini sanırım belirtmeliyiz. Uzaktan ilişki yürütmek pek kolay değil , insana anı yaşatamıyor. En güçlü sebep bu gibi.

Aslan’ın Ayşe karşısında eriyip akması,düşüncelere dalması, henüz sevimli bir aşk hikayesi. Yanından geçip giderken “Nörin” diyene “Nörim” diyen Aslan , Ayşe gelip “Nörin” diyince “Hiiiiç” diye cevap vererek içinden geçeni dışa vuruyor. Ona uzun uzun anlatıyor köpeği , o anlatırken hala geçenler oluyor “Nörin” diyorlar , o anlatımını durdurup “Nörim” diyip anlatmaya devam ediyor. Ama yok olmuyor bir türlü Ayşe’nin ilgisini çekmiyor. Zalımsın Ayşe.

Köpek dövüşü, film tanıtımını okumayıp seyrettiğimden dolayı beklemediğim bir durumdu. Bilmemem beni biraz daha etkiledi. Daha doğrusu çarptı. O yüzden bilerek filmi izlemeyenler için bundan bahsetmedim. Yakın plan verilen uzun sayılabilecek dövüş sahnesi rahatsız ediciydi. Ama “Sivas” ın bir müddet sonra hareket ediyor oluşu yüreğime su serpti. Ve böylelikle de Sivas ile Aslan arasındaki hikaye başlamış oldu. Dövüş sahneleri gerektiğinden daha fazla verilmemişti bence , Aslan’ın yaptığı hatanın büyüklüğünü o sonda çalan “cahilim dünyanın rengine kandım” konseptini büyük bir ölçüde perçinlemiş oldu. Yani savaşa gidip biz kazandık diyip savaşı göstermeyen filmleri,dizileri düşünün o savaşın değerini seyirci bilemez , görmesi lazım. Sinemayı terkedenler olmuş bu sahnelerde onlara buradan seslenmek istiyorum , “hiçbir filmi bitirmeden karar vermeseniz kimi güzel şeyleri kaçırmayabilirsiniz. Hepimize biraz sabır bu konularda”. Teşekkürler.

Aslan’ın köpekle kurduğu o sevgi bağından sonra onu dövüştürmeye başlaması , Ayşe’nin ona “köpek o dövüştürmeyip ne yapacaksın?” demesi ile başlıyor diye düşünüyorum. Orada evet itiraz ediyor. “Bizim çocuğumuz olsa onları dövüştürür müyüz? O zaman Sivas’ı da dövüştürmem” diyor. Fırsatları da hiç kaçırmıyor kereta. Çocuğumuz olsa falan. Evet karşı çıkıyor ama Ayşe’ye karşı hassas bu çocuk. En küçük olasılıkları bile değerlendiriyor aşık insan. E bir de çocuk da. Pek o kadar muhakeme yeteneği yok , gerçek daha çerçevelememiş bünyeyi. Yoksa ruhsuz çocuk değil bu Aslan. Satacaklar Sivas’ı diye abisine, babasına meydan okuyacak kadar cesaretli.

O son dövüşten sonra Sivas’ın o kanlı haliyle uzun uzun baş başa kaldığında , abisi ve diğerleri kerhaneye gittiklerinde o beklerken, düşünecek çok zamanı oldu. İçine yöneldi sessizleşti. Sivas’ın acı çektiğini onun hiç eğlenmediğini fark etti belki de. İyi de etti. Vicdan işte sonradan oluşuyor insanda. İşte bir kanıt daha. Ama hiç umudum yok Sivas’ın bir daha dövüştürülmeyeceğine. O arabadaki uyanık çakallar bir şekilde ikna edecekler bu çocuğu. Ama sen bol bol dört numaralı şarkıyı dinle güzel çocuk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*