sineptik_dogtooth

Dogtooth (2009)

Film, hayatları boyu evden çıkmamış 3 kardeşin, gerçeklikten çok uzakta, her şeyi farklı öğrendikleri izole bir yaşamı anlatır. Eğlence anlayışları, öğrendikleri kelimeler, yaşam tarzları bizlerden çok farklı olan bu ailenin hayatını izlerken, bambaşka bir gezegendeymiş gibi hissederiz kendimizi. Filmin en önemli sorusu, kırılmaz, yıkılmaz dediğimiz tabularımız gerçekten gerçek midir?

Bu filmi seyretmedimBu filmi seyrettim

IMDB

Dogtooth (2009)
Dogtooth poster Rating: 7.2/10 (30,359 votes)
Director: Yorgos Lanthimos
Writer: Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos
Stars: Christos Stergioglou, Michele Valley, Angeliki Papoulia, Hristos Passalis
Runtime: 94 min
Rated: Unrated
Genre: Drama
Released: 11 Nov 2009
Plot: Three teenagers are confined to an isolated country estate that could very well be on another planet. The trio spend their days listening to endless homemade tapes that teach them a whole ...

Hedef Kitle

Etiketler

Algı, Gerçeklik, Bağımsız, Özgürlük, Tabu, Kavram

Detay

  • Düzen ve sessizliğin hakim olduğu sizi farklı bir dünyaya götüren bir film arıyorsanız, bu filmi sevebilirsiniz.
  • Özgürlük, cinsiyet, algı, ‘’aslında’’ –neden sonuç ilişkisi gibi kavramları düşünmekten hoşlanan biriyseniz bu film kafa açıcı bir şeyler söylüyor olabilir.
  • Öğrendiğimiz şeylerin aslında bizi nasıl etkilediğini, ve ne öğrenirsek onun doğru olduğunu kabullenişimizi dram üzerinden anlatan bir film ilginizi çekiyorsa keyif alabilirsiniz.
  • Bir an olsun odanızda ya da iş yerinizde ‘’özgür değilim’’ diye aklınızdan geçirdiyseniz, film size, sizin aslında daha özgür olduğunuzu, özgürlüğü henüz hiç tadmamış insanlar olabileceğini hatırlatabilir.
  • Klişelerden gerçekten çok sıkıldıysanız, farklı bir şeyler anlatan bir film izlemek istiyorum diyorsanız, bu film gerçekten ilginizi çekebilir.

Fragman

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” deyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

Dogtooth / 2009 Cannes Film festivali ‘’Belirli bir bakış’’ ödüllü.
Yönetmen / Yorgos Lanthimos

Köpek dişi, vücudun en sert parçalarından biridir; evdeki çocuklar ancak köpek dişlerinden en az biri kırıldığı zaman evi terk edebilirler. Bahçenin dış dünyaya açılan bölümünden kafalarını dışarı uzatmaları dahi yasaktır. Dış dünya her zaman endişe, vahşet, acı, tehlike gibi çok gerçek kelimelerle tanımlanır. Korku denen ve içimizi kemiren, baş edemeyeceğimize emin olduğumuz şeyden belli bir süre kaçanlarımız vardır. Ardından onunla yüzleşmeye karar verdiğimizde, cesaret denen o ihtişamlı kelimeyle baş başa kalırız. Bazılarımız bunu asla beceremeyecek. Ve köpek dişi, sapasağlam ağzımızın içinde bizden habersiz bizi tutsak edecektir. Küçük bir çocuk yaşamı öğrenmeye başladığı an, kendinden habersiz bir şekilde yarışın içine atılır. Tek başımıza bir dünyada yaşıyor olsaydık, rüzgâr tarafından dahi olsa takdir edilmek isterdik. Aynada kendini en mükemmel son canlı olarak görmek, insanlığa Dna ile birlikte gelen bir kod gibidir. Yaşayan her canlı, kazanmayı, başarmayı, ‘’en’’ olmayı bu yüzden ister. Doğanın kanunu budur. Ve doğanın kanununa uymadığımız her an, aslında doğanın kanununa uymuş sayılırız.

Ayakta kalmayın, denize oturun da biraz sohbet edelim.
Film, günün yeni kelimeleriyle başlar. Deniz; oturma odasındaki gibi ahşap kolluklu deri koltuktur. Otoyol ise çok güçlü bir rüzgâr türü. Anne ve babanın üç çocuğa öğrettiği bu yeni kelimeler, çocuklarının asla öğrenmesini istemeyecekleri şeylerdir. Oturttukları bu yaşam stilinde belli kurallar vardır. Kural hayatın olmazsa olmazlarındandır. Hangi yaşam formunda olursa olsun, kuralın olmadığı yerde karmaşa vardır ve karmaşa mutlak değerden uzak olsa da her zaman tercih edilmeyecek bir şeydir. Öğrendiğimiz şeyler bizi biz yaparken, öğrenmeyi reddettiğimiz ve yanlış öğrendiğimiz şeyler de bizdir aslında. Doğamız gereği yaptığımız birçok şeyin yanında, öğrenerek edindiğimiz bilgiler de yaşamımızı şekillendirir.

Bize ne anlatılırsa onu görürüz. Erkek kardeşin akşam yemeğini dışarda yiyecekmiş gibi özenip hazırlanması daha fazlasını görmediği için elindekiyle yetindiğini gösterir. Keza ‘’eğlence’’ anlayışımız bile görmek ile ilgilidir. Kısıtlı aktivitelere sevinmeleri, video izlemeleri, dedelerinin şarkılarını dinlemeleri onlar için çok önemlidir.

Suyun altında dakikalarca nefessiz kalmak.. Ödül, eğlence ve sevgi anlayışımız, mutlak doğrudan çok uzaktır. Bize hayat ne verirse, onu alır. Daha fazlası ya da azı söz konusu değildir. Erkek kardeşin uzun duvarın ardından dış dünyada yaşadığına inandığı kardeşine taş atması, kız kardeşin ise yiyecek atması, erkek çocuğa hayatın daha çok vermesi ile ilgilidir. Baba erkek çocuğun seks yapması gerektiğine inanır, kızlardan daha çok hediyeyi hak eder, bir kediyi katleder ve erkekleşir. Güçlü olan her şey gibi o da daha fazlasına ihtiyaç duyar ve bu da öfkeyi doğurur. Doğamızda var olan en kuvvetli şeylerden biri öfkedir. Kazanma hırsından, cinsel dürtülerimizden çok daha fazlasını barındırır.

Bir uçağı düşürebilecek olmalarına inanmaları, kedinin en tehlike canlı olduğunu düşünmeleri, olmayan erkek kardeşe üzülmeleri, büyük kız kardeşin, abisiyle birlikte olduktan sonra kurduğu şu cümle – kızımın hayatı üzerine yemin ederim ki, sen ve çeten.. Luis Bunuel’in The Phantom of Liberty filmindeki absürdlüğe çok benziyor.
Bizler bize sunulan hayattan kaçabilirsek sadece tutsak olmaktan kurtuluruz. İnandığımız şeyler uğruna köpek dişimizi kırsak bile özgürlük her zaman uzaktan parlayan güneş kadar gerçek, fakat yakınına yaklaşamayacağımız bir şey olarak kalacaktır.

Ve mutlak doğrusu bizden çok farklı olan babanın şu sözüne inanmamamız için hiçbir sebep yoktur. ‘’ Portakal suyunu tazeyken içmezsen hiçbir faydası olmaz’’.

About Özlem çetinkaya

Hayat hikayesi mi? 26 yıldır yaşıyorum. 26 tane kış gördüm. Yazları saymadım. Güneşi sevmediğimden. Köpeksiz ve sanatsız bir gezegende yaşıyor olsaydım ismim bambaşka bir şey olurdu. Merkür bu sözümü kıskandı. Venüs küçük kız çocuklarına isim oldu. Ben bir 26 yıl daha yaşayacağıma inanıyorum. İşte benim hayat hikayem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*